מה זה חוסן תעסוקתי ואיך הוא קשור לשביעי באוקטובר

חוסן תעסוקתי

משמעותו של חוסן תעסוקתי

שוק העבודה בישראל משתנה בקצב מסחרר; את זה כולנו יודעים ואפילו מרגישים היטב.

פעם בתחנת הדלק היה חייל משוחרר נחמד שתדלק עבורי (עבודה מועדפת). הבוקר תדלקתי בעצמי.

ברשתות שיווק רבות אנחנו מחליפים את הקופאית, מעבירים בעצמנו את המוצרים, משלמים עם השעון ביד או דרך הטלפון וממשיכים הלאה.

בעבר כל פעולה בבנק הצריכה ביקור בסניף. והיום? אין כמעט פקידים או טלרים בסניף, והכל מתבצע באתר הבנק בצורה נגישה, נוחה וקלה.

מקצועות רבים נעלמים וחדשים מחליפים אותם, כמו רופא ננו, מנתח מרחוק, מעצב זבל, יועץ לאיכות חיים ומקצועות רבים הקשורים לתוחלת חיים ארוכה לצד טכנולוגיה מתקדמת.

מומחים צופים כי מגמה זו רק תלך ותגבר, ולמעשה זה די הגיוני. הרי שום דבר לא עומד במקום; “הזמן ממשיך ללכת” – בדיוק כמו בשיר של גלי עטרי.

השינויים בעולם העבודה מחייבים את העובדים, עצמאים ושכירים כאחד, לפתח חוסן תעסוקתי שיאפשר להם להתמודד עם אתגרים שונים, להסתגל למצבי חירום ולחזור לרמת תפקוד גבוהה.

חוסן תעסוקתי נדרש במקרים בהם מקצועות נעלמים או שיש פיטורים, שינויים בתפקידים או ארגון מחדש, הגדרה מחדש של משרה, נע”ת (נוסף על תפקיד) ועוד.

סוגים של חוסן

חוסן מגיע במספר צורות, בהתאם לסיטואציות שונות. ניתן לדבר על שלושה סוגים עיקריים של חוסן:

  • חוסן אישי נפשי – יכולתו של אדם להתמודד עם מצבי משבר, הסתגלות לנסיבות חיים וחזרה לתפקוד.
  • חוסן קהילתי – יכולת של קהילה שלמה להתמודד עם אירוע קשה, ולחזור מהר ככל האפשר לחיי היום יום. זה יכול לקרות בעקבות רעידות אדמה, טרור או מלחמה (לדוגמה: קיבוץ בארי וכל יישובי העוטף החל מה- 7/10).
  • חוסן לאומי – מעיד על חוסן של מדינה שלמה, וכולל את רמת האמון במנהיגותה ובמוסדותיה וכן את הלכידות החברתית.

אז מה זה חוסן תעסוקתי?

חוזק תעסוקתי הוא היכולת של אדם להתמודד עם אתגרים שונים בשוק העבודה. הביטוי מתייחס לכלל המרכיבים והכישורים שאדם זקוק להם כדי להשתלב, להתמיד ולהתקדם בעולם העבודה המשתנה, וגם כדי לשרוד משבר תעסוקה ולהתאושש ממנו באופן מהיר ועצמאי.

איך אדע מה מידת החוסן שלי?

עמותת “בעצמי”, בשיתוף הג’וינט, פיתחה מודל חוסן תעסוקתי מאוד מעניין אשר מתייחס למספר פרמטרים: השתייכות חברתית, התנהלות כלכלית, תקווה וערך, מודעות עצמית, יכולת הסתגלות ולמידה, הסתגלות עצמית ותעסוקתית ושליטה במיומנויות מציאת עבודה.

מילוי השאלון נמשך 10 דקות והתשובות נשלחות אליכם במייל. בנוסף תוכלו לפנות לאיש מקצוע שינחה אתכם כיצד להתמודד עם אתגרים קיימים או עתידיים. למילוי השאלון >

כיצד ניתן לפתח חוסן תעסוקתי?

לאחר המבדק תוכלו לפתח מיומנויות אישיות להתמודדות עם אתגרים שונים בשוק העבודה, כגון פתרון בעיות, ניהול זמן, תקשורת בין-אישית וגמישות.

פיתוח מיומנויות מקצועיות – ניתן לפתח מיומנויות אלו באמצעות השכלה, הכשרה מקצועית או ניסיון בעבודה.

פיתוח מיומנויות חברתיות – מיומנויות אלו חשובות לבניית קשרים עם אנשים אחרים, מה שיכול לסייע בהשגת עבודה חדשה או קידום בעבודה קיימת.

הקשר בין חוסן תעסוקתי וה-7 באוקטובר

כל מלחמה היא אירוע מלחיץ ומטלטל, קל וחומר מלחמה בהפתעה כמו “חרבות ברזל“. מעבר לכמות עצומה של הרוגים אזרחים וחיילים, בתים נבזזו ונשרפו וכל תושבי העוטף בדרום וכן בצפון עברו לבתי מלון במרכז הארץ.

ערים שלמות הפכו לערי רפאים, ללא עסקים, עבודה ופרנסה. מלחמה כמו מלחמה משפיעה על כל היבט בחיים, כולל הקריירה שלנו. לכן שמירה על חוסן תעסוקתי הכרחית בהחלט, כדי שנוכל להתמודד גם עם אתגרי התעסוקה והפרנסה.

מלחמה מביאה איתה גלי פיטורין, ירידה בפעילות הכלכלית וצמצומים במקום העבודה. בנוסף מלחמה עשויה להביא גם שינויים בתפקיד: הגדלה או צמצום של אחריות, שינוי בהיקף העבודה וכן מה שנקרא “נוסף על תפקיד” בזמנים בהם חסר כוח אדם, אך לרוב ללא תגמול – כי כולנו מתחת לאלונקה והעובדים מגויסים.

מלחמה עלולה לגרום גם לקשיים רגשיים, כגון מתח, חרדה ודיכאון. מצבים אלו עלולים להקשות על התפקוד בעבודה. שכירים קמים בבוקר לעבודה, בעוד שעצמאים רבים ספרו לי שהם נשאבים למהדורות הטלוויזיה והמבזקים כי כך הם מרגישים חלק מהשלם. העסקים שלהם קרסו או נסגרו ויותר מתמיד הם מרגישים לבד.
שימור החוסן התעסוקתי יכול לעזור לאנשים להתמודד עם אתגרים שונים בשוק העבודה.

איך ניתן לפתח חוסן תעסוקתי בעת משבר מלחמה?

להתמקד בחוזקות שלנו, לחזק את החזק, לפתח מיומנויות שקל יהיה לנו למצוא בהן עבודה, להיות גמישים מחשבתית, לא להתפנק. אם אתם עצמאים – הרחיבו את סל המוצרים / השירותים, התנהלו רזה וחכם מבחינה כלכלית וכן פנו לטיפול וייעוץ.

אל תישארו לבד, התחברו לקהילה.

גם אני כאן עבורכם – אתם לא לבד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp