הכסף שלכם מחכה: איתור כספים אבודים באתר הר הכסף

מדריך איתור כספים אבודים

לרובנו יש כספים אבודים שאיננו מודעים לקיומם בקרנות פנסיה ישנות, בקופות גמל לא פעילות וכן בנכסים פיננסיים נוספים. כך תאתרו את הכסף ששייך לכם ותשיבו אותו חזרה לכיסכם.

לפי סקר שפורסם באתר אולג’ובס בחודש מאי 2022, אנחנו הישראלים מחליפים מקום עבודה כל 5 שנים בממוצע. לעיתים קרובות זה יוצר ריבוי של קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים (שכבר אינם מוצעים עוד), קופות גמל ועוד. מדובר במיליארדי שקלים אבודים ששוכבים כמו אבן שאין לה הופכין.

מדוע זה בעייתי? הישראלי הממוצע לא ממש שם לב למצב החיסכון הפנסיוני שלו, מה שאומר שככל הנראה יש לו יותר מקופת גמל אחת המיועדת לפרישה. קופות הגמל הללו עשויות להיות מפוזרות במספר חברות ביטוח ובתי השקעות, ולמעשה מדובר בסוג של “כספים אבודים”.

למה חשוב לאתר כספים אבודים

רובנו לא אוהב להתעסק בנושא הפנסיה או החסכונות האחרים שלנו. זה קורה בעיקר כשאנו צעירים, וכל הנושא של החיסכון הפנסיוני נראה לנו רחוק. למעשה זה ממש לא מדויק – כי ככל שנקדים לחסוך וככל שנשפר את תנאי החיסכון, כך נפרוש לפנסיה עם סכומי כסף גדולים יותר.

חסכונות אבודים ולא פעילים מפסיקים לעבוד עבורנו ולא מייצרים לנו תשואה. כסף אבוד ששוכב בחברת ביטוח או בבית השקעות, עם דמי ניהול גבוהים ותשואה לא מיטבית – פשוט גורם לנו לאבד כסף עתידי לגיל הפרישה. במקום לצאת לפנסיה עם כמה מיליוני שקלים לפחות, נאלץ להתפשר על סכומים קטנים יותר שאולי לא יצליחו לקיים אותנו בגמלאות.

לגלות קרן השתלמות או קופת גמל אחרת שלא ידענו על קיומה, יכול לסייע לנו מבחינה כספית גם עכשיו ולא רק בפרישה. חשוב לציין שאם מדובר בכספים פנסיוניים, מוטב לא להשתמש בהם אחרת נשלם 35% מס; עדיף להשתמש בנכסים אחרים.

איתור הכספים האבודים ו”הפעלתם מחדש” – יגדילו את סיכויינו לחיות ברווחה כלכלית.

איך מאתרים כספים רדומים בהר הכסף

הר הכסף הוא אתר ממשלתי שמיועד בדיוק למטרה הזו – איתור כספים אבודים בקרנות פנסיה, בקופות גמל ובחשבונות בנק ישנים. השירות ניתן בחינם בכתובת הזו: https://itur.mof.gov.il

שימו לב! יש אתרים שמתחזים לאתר הר הכסף, במטרה לגרום לנו לשלם עבור השירות. אם אתם מחפשים בגוגל, יש להשתמש אך ורק בקישור הממשלתי ולא בשום אתר אחר.

כמו כן, אם פונים אליכם באופן יזום בהצעה לאתר כספים אבודים – אל תסכימו בשום אופן. בדרך כלל מדובר בחברות פרטיות שמנסות לקבל כסף, על משהו שאמור להינתן בחינם. אם מדובר בסוכן הביטוח שלכם או בגורם אחר שמוכר לכם, אין בעיה.

לחילופין אפשר לעשות זאת ישירות דרך האזור האישי הממשלתי, שדורש תהליך רישום של מספר דקות (בכל מקרה נצטרך להירשם באזור האישי, כי הר הכסף מוביל לשם בסופו של דבר). יש לציין שבעבר הר הכסף היה מוגבל בכניסות לכל אדם, אבל כיום אין הגבלה על מספר הפעמים בהן ניתן לקבל את המידע.

הר הכסף מאפשר לכם לדעת רק איפה נמצאים חסכונות ומאיזה סוג (פנסיה, ביטוח וכו’). המידע לא כולל את הסכומים הקיימים בכל נכס או נתונים מספריים אחרים. אם מצאתם כספים אבודים של שמכם, תצטרכו לפנות ישירות לכל גורם המחזיק את הכספים, כדי לוודא כמה כסף יש שם וכן שהנכס פעיל וממשיך לייצר תשואה.

אם תרצו תוכלו להפעיל מחדש את הנכסים הלא פעילים, או לנייד אותם לחברה אחרת עם דמי ניהול נמוכים יותר ותשואה גבוהה יותר (בהתאם למסלולי הסיכון המתאימים לכם – מנייתי או פחות מנייתי). כמו כן ניתן לאתר כספים, ביטוחים וחשבונות בנק אבודים עבור קרוב משפחה שנפטר.

איתור חסכונות במסלקה הפנסיונית

אפשרות נוספת לאיתור כספים אבודים היא שימוש במסלקה הפנסיונית (בתשלום): https://www.swiftness.co.il

אומנם האתר אינו יושב על כתובת ממשלתית בסיומת gov.il – אבל הוא כן שייך למדינה (בניגוד לאתרים אחרים המנסים להתחזות להר הכסף). מדוע כדאי להשתמש במסלקה אם כבר יש את הר הכסף? מכיוון שבמסלקה מקבלים גם את הסכומים שנצברו, ולא רק היכן הם נמצאים.

לאחר רישום קצר במסלקה הפנסיונית משלמים סכום קטן (נכון להיום עומד על 18 שקלים), ומקבלים פירוט של כל החסכונות שנצברו לטובתכם עד היום: קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קופות גמל לסוגיהן, ביטוחים ועוד. יש להמתין לקבלת המידע מספר ימים עד לאיסופו.

מה דרוש לאיתור חסכונות בהר הכסף

אם זו פעם ראשונה שלכם באתר הר הכסף או באזור האישי הממשלתי, תצטרכו להירשם בחינם ולספק פרטים מזהים: שם מלא, מספר תעודת זהות, תאריך הנפקת תעודת זהות, שאלות אימות ועוד.

תהליך הרישום לוקח כמה דקות, ובסיומו תהיה לכם גישה מלאה לכל הפרטים בצורה קבועה. בפעמים הבאות תוכלו להיכנס עם שם וסיסמה בקלות ובמהירות. אם אתם מאתרים כספים של קרוב שנפטר, תצטרכו לספק גם מספר תעודת זהות של הנפטר, וכן את תאריך הפטירה כפי שמופיע בתעודת הפטירה.

אילו נכסים ניתן לאתר בהר הכסף

חסכונות פנסיוניים (קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים), ביטוחי חיים וחשבונות בנק. כך זה נראה באתר הר הכסף, לאחר הרישום והכניסה לשירות:

רשימת כספים, חסכונות פנסיה וביטוחי חיים אבודים בהר הכסף

ניתן לראות את סוג המוצר, היכן הוא נמצא והאם הוא פעיל או לא. כדי לקבל מידע נוסף (סכומים מדויקים) או לבצע שינויים, יש לפנות באופן ישיר לכל אחד מהגופים המצוינים בטבלה. כמו כן בתחתית הטבלה ניתן לעבור גם לאיתור חשבונות בנק.

ככל שתהיו מודעים לנכסים הפיננסיים שלכם ומה נכלל בהם, כך תוכלו לחיות ברווחה כלכלית גדולה יותר. שווה להקדיש כמה דקות כדי לבדוק מה מגיע לכם. זה בחינם ושווה את משקלו בזהב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp