ייעוץ כלכלי למשפחה: ההטבות הכלכליות שיחסכו לכם אלפי שקלים בשנה

בתי אב רבים בישראל אינם מודעים לעובדה שיש מספר הטבות כלכליות משמעותיות בהן ניתן להשתמש. הטבות אלו עשויות לחסוך לכם אלפי שקלים מיותרים מדי שנה, וחיסכון כזה יכול להיות ההבדל בין מחנק כלכלי מתמשך לבין רווחה, שגשוג ושקט נפשי.

הנה 10 הטבות כלכליות שכנראה לא הכרתם, וכדאי שתתחילו להשתמש בהן:

1. כפל או חוסר ביטוחים
2. מענק עבודה
3. החזרי מס לשכירים
4. מחזור משכנתא
5. הלוואות
6. חינוך פיננסי לילדים
7. זכויות למשפחות חד הוריות
8. חיסכון בהוצאות מזון
9. נכס להשקעה
10. דיוק הקריירה

1. כפל או חוסר ביטוחים

לרוב המשפחות שאני פוגשת במסגרת ייעוץ לכלכלת המשפחה, יש חסר ביטוחי או כפל ביטוחי כלשהם. מומלץ לבצע ארגון מחדש פעם בשנה עם סוכן הביטוח, ובאותה הזדמנות לעדכן סטטוס במידה שהשתנה, להוסיף או להוריד מה שלא צריך, וגם לבדוק מה מופיע בפוליסה לעומת מה שיורד בפועל בכרטיס האשראי. רוב האנשים לא יודעים כמה הם משלמים ומה הם מקבלים בתמורה, וגם לא יידעו לדרוש את המגיע להם.

2. מענק עבודה

מדינת ישראל מאפשרת לכל אזרח בעל הכנסה נמוכה, לבדוק האם מגיע לו/ה לקבל מענק עבודה. זכאות למענק עבודה מותנית בעמידה בכל שלושת התנאים הבאים:

 • הכנסה חודשית ממוצעת בין 2,080 ל-6,957 שקלים (אצל הורה יחיד הטווח הוא בין 1,280 ל-11,566 שקלים בחודש).
 • למבקש מלאו 23 שנים ויש לו/ה ילד אחד לפחות מתחת לגיל 19, או שמלאו לו 55 שנים גם ללא ילדים.
 • מלבד דירת מגורים אחת, לא הייתה בבעלות המבקש זכות נוספת במקרקעין העולה על 50 אחוז.

הבדיקה מתבצעת אונליין באתר רשות המיסים (עד 5 פעמים לכל תעודת זהות): https://www.misim.gov.il/gmmhszakaut

3. החזרי מס לשכירים

רוב השכירים לא מודעים לכך, אבל לחלקם מגיעים החזרי מס בגובה כזה או אחר. אומנם בדרך כלל זה יותר רלוונטי לנשים אחרי לידה, לאנשים שהיו בהפסקות עבודה ועוד – אבל כל שכיר/ה יכולים לפנות כיום לרואה חשבון, ליועץ מס או לחברה המתמחה בהחזרים.

יש לזכור שאנשי המקצוע גובים תשלום כלשהו שנגזר מגובה ההחזר, אבל זה בהחלט משתלם לכם. סכום נאה של כמה אלפי שקלים יכול לסדר לכם שקט נפשי לתקופה קצרה.

4. מחזור משכנתא

אם עברו כמה שנים מאז לקחתם משכנתא, שווה לבדוק אם ניתן להוזיל ריביות או אולי למחזר הלוואה בתנאים טובים יותר. מחזור משכנתה יעיל יכול לקצץ את עלות ההחזר החודשית ואף את משך ההלוואה כולה, ולחסוך לכם מאות אלפי שקלים.

בהקשר לכך כדאי לזכור שכל תהליך של מחזור משכנתא כולל הוצאות נלוות, כגון פתיחת תיק, שמאות, אגרות וכן הלאה. חשוב לקחת זאת מראש בחשבון טרם כניסתכם לתהליך.

מחזור משכנתה - חיסכון של מאות אלפי שקלים

5. הלוואות

אדם צריך לחיות לפי מידותיו, והחכמים אומרים אף שתמיד עדיף לחיות קצת מתחת לרמה שאדם יכול להרשות לעצמו בפועל. אולם היה ונקלעתם למצב אשר מצריך הלוואה – ההמלצה שלי היא לא לרוץ ישר לבנק או לחברות האשראי. ראשית חוכמה בדקו האם המשפחה יכולה לסייע, או קחו הלוואה מקרן ההשתלמות או מקרן הפנסיה שלכם, שם הריביות רזות יותר.

6. חינוך פיננסי לילדים

החופש הגדול, גדול על כולנו גם מבחינה תקציבית. אני ממליצה לערוך תיאום ציפיות כספי עם הילדים, ולהגדיר מראש תקציב-חופש לכל ילד או לכל פעילות שבחרתם יחד. לדוגמה – כאשר ילדיי היו צעירים, התכוונתי לרכוש כרטיסים למגוון אטרקציות שנראו לי אטרקטיביות במיוחד… אולם משיחה קצרה איתם הבנתי שהרצונות שלהם שונים לחלוטין משלי. כדאי לזכור זאת.

7. מיצוי זכויות למשפחות חד הוריות

הורה יחיד בישראל זכאי לשפע הטבות כלכליות, שיכולות לחסוך לו/ה עשרות אלפי שקלים בשנה (כך לפי מחקר של פורום קהלת מ-2018). שווה לברר זכאות ולקבל את ההטבות המגיעות לכם כמשפחה חד הורית:

 • מענק עבודה והבטחת הכנסה בשיעור מוגדל
 • מענק לימודים שנתי לכל ילד מתחת לגיל 18
 • מימון משפחתונים, צהרונים וקייטנות
 • סיוע בדיור ציבורי, מחיר למשתכן, משכנתה מסובסדת או סיוע בשכר דירה
 • נקודת זיכוי במס הכנסה
 • תוספת של 8 ימי מחלת ילד בשנה
 • הנחות בארנונה ובחשמל
 • ועוד

8. צמצום הוצאות מזון

כ-30 אחוזים מהוצאות המשפחה הם עבור מזון (ירקות, פירות, בשר, עופות, דגים) וחומרי ניקוי. אבל אם מראש נקנה רזה וחכם, נוכל לחסוך למעלה מ-20 אחוזים על הוצאות המזון.

איך נעשה זאת? פשוט מאוד – קונים רק מה שצריך לשבוע אחד בלבד. לסופרמרקט מגיעים עם רשימה מוכנה מראש הכוללת רק מה שצריך, ולא סוטים מהרשימה או מהתקציב שהקציתם לרכישת מזון השבוע.

בהקשר לכך חשוב מאוד לזכור כמה כללי אצבע – לא עושים קניות כאשר רעבים, לא מגיעים לקניות עם ילדים ולא מתפתים למבצעים שעל פניו נראים חסכוניים, אך בפועל גורמים לכם להוציא יותר כסף.

9. נכס להשקעה

אם יש ברשותכם נכס להשקעה או שאתם מתכננים לרכוש אחד כזה, אתם יכולים ליהנות ממקור הכנסה נאה בהחלט. לצד זאת כדאי להיות מודעים גם להטבות המס המגיעות לכם בעקבות רכישת נכס להשקעה.

לדוגמה – ניכוי הוצאות מתוך מס הרכישה (שכר טרחה של אנשי מקצוע, עלויות שיפוץ ועוד); פטורים בדרגות שונות במס המוטל על שכר דירה ועוד. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום כדי להבין את זכויותיכם ולמצות אותן עד תום.

10. דיוק הקריירה וחישוב מסלול מחדש

במה אני טוב? איך אני יכול/ה לייצר הכנסה נוספת? איפה אפשר לעבוד פחות ולהרוויח יותר? חשיבה מחוץ לקופסה בנושאי תעסוקה וקריירה, יכולה למצוא לכם רעיונות שעד היום לא העליתם על דעתכם.

למשל, אם אתם יועצי מס שעובדים כשכירים – אין שום מניעה שתיתנו ייעוץ גם כעצמאים במקביל. עוד כמה שעות ייעוץ בשבוע, נוסף למשכורת החודשית, יכולות להיות ההבדל בין מרווח נשימה לתחושת מחנק כלכלית.


אשמח לייעץ ולכוון אתכם אל החיסכון הכלכלי המתאים לכם. צרו קשר >>>

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp