סטודנט-איך לצלוח את תקופת הבחינות תוך כדי עבודה ושאר מטלות החיים

 

 

314,000 איש ואישה שהם מספר הסטודנטים בישראל יוצאים בקרוב לתקופת בחינות.

המציאות מוכיחה כי 70% מקרב הסטודנטים עובדים בעבודה כזו או אחרת לפרנסתם אם במשרה מלאה או חלקית, נכון, ישנם סטודנטים אשר שפר עליהם מזלם והם עובדים בחופשים בלבד, אולם רובם מנסים לשלב בין לימודים, עבודה, מילואים, הקמת משפחה ואולי ילדים? אכן תקופה לא פשוטה אשר גורמת ל- 30% מהסטודנטים לא לסיים תואר ראשון בגלל כסף. נתון מעניין נוסף הוא שמי שיש לו תואר ראשון ירויח 2 מיליון ש"ח יותר במהלך השנים.

אין בליבי ספק כי ההשקעה בלימודים משתלמת לאורך טווח, וכיועצת תעסוקה אני מאמינה בשילוב של עבודה ופרנסה דווקא במקצוע הרלבנטי עבורכם, המטרה היא לצבור ניסיון  אשר יהווה קפיצת מדרגה לכשיסתיימו הלימודים מצד אחד, ומאידך יחשוף אתכם לסביבת העבודה שבחרתם לכם, לחומרים רלבנטים לתרבות הארגונית וכו'.

פעמים רבות פגשתי אנשים שסיפרו כי בחרו במקצוע ספיציפי בגלל  המלצת ההורים או מצב השוק אולם הרצונות והתשוקות שלהם נמצאות במקום אחר לגמריי. ההתנסות תאפשר לכם לבחון תוך כדי לימודים אם אתם במקום הנכון והמדוייק עבורכם.

לדוג' מהנדס תוכנה בחר במקצוע כי חשב שיוכל להשתלב מהר יחסית בעבודה מכניסה אולם הרצון העמוק והאמיתי שלו היה דווקא בתחום המוזיקה. דוגמא נוספת רואת חשבון שסיימה בהצטיינות ועבדה ארבע שנים בתחום גילתה כי זקוקה ומתאימה יותר לעבודת ניהול ולאינטרקציה רבה יותר עם אנשים ופחות עם מספרים.

ולכן, ההמלצה הגורפת שלי לנסות ולשלב עבודה אשר משיקה או נוגעת לתחום הלימודים. למשל אם אני לומד אדריכלות חשוב שכסטודנט שאשתלב במשרה במשרד אדריכלים גם אם במשרות זוטרות, משרות סטודנט.

או  אם אני לומד בישול ראוי שאהייה מלצר או עוזר טבח, אם את לומדת ניהול משאבי אנוש נסי להשתלב במשרת רכזת או מתאמת גיוס או מזכירה בחברת כוח אדם או השמה וכדומה.

להן כמה טיפים אשר יסייעו לכם לעבור את תקופת הבחינות בשלום עם עצמכם ועם המעסיק:

  1. עדכנו את המעסיק לגבי מועד הבחינות מראש, בקשו את אישורו למתן חופש. המעסיק שלכם יודע שאתם סטודנטים והוא יקבל זאת בהבנה.
  2. הבטיחו להיות זמינים עבורו אם הדבר אפשרי אולי דרך חיבור מהבית, או אולי מייד בתום הבחינה. הביעו נכונות וגמישות אפשרית.
  3. אל תשאירו את הלמידה לרגע האחרון. תכננו, תכננו, תכננו. חלקו את הזמן ללמידה אפקטיבית, לימדו בכל יום נושא אחד ואילו השאירו את היומים האחרונים לחזרה על כל החומר.
  4. העזרו בחברים. לימדו בחברותא, עזרו זה לזו. נסו לחסוך זמן יקר.
  5. עדכנו את המשפחה והסביבה הקרובה לתקופה זו ובקשו את עזרתם, תמיכתם. זה הזמן להיעזר אל תתביישו לבקש עזרה.
  6. זיכרו כי תקופת הבחינות היא זמנית, והיא עוברת התכוננו לה נפשית מראש. תשקיעו ותצליחו!

מאחלת לכם הצלחה רבה בבחינות,  נכון שלכל מועד א' יש מועד ב' אבל למי יש את הזמן להשקיע שעות רבות נוספות ללמידה לבחינות.

והכי הכי הכי חשוב לדעתי הוא להינות מהדרך. סיום הלימודים וקבלת התואר הנחשק עומד לנגד עינכם ועדין חשוב שתלמדו להינות מהדרך. הפיקו את המיטב והמירב, גלו כיצד הלמידה לבחינות מחברת את כל מה שספגתם והלמדתם במהלך הסימסטר לפאזל אחד גדול וחשוב. לימדו להינות גם מתקופה זו. היא עוברת מהרJ