מפרישה לפריחה תעסוקתית וכלכלית

מפרישה לפריחה תעסוקתית וכלכלית

חלק א'- זמן וכסף משאבים שצריך ללמוד לנהל אותם נכון.

בסדנאות פרישה שאני מעבירה בחברות וארגונים, אני נוהגת לשאול את המשתתפים את דעתם על השם שבחרתי לסדנה "מפרישה לפריחה תעסוקתית".  התשובות מעלות את כל הספקות, החרדות, האמונות והדעות שיש למשתתפים אודות הנקודה בה הם נמצאים.

מקום הזה, ממש באמצע החיים, שבו צריכים לחשב מסלול מחדש.

שינויים שחלו בשנים האחרונות במבנה קרנות הפנסיה מצריכים אותנו להתנהל בצורה נכונה ויעילה מול משאבי הזמן הפנוי שנוצר לנו ומשאבי הכסף שיש ברשותנו.

בהתנהלות  מול הזמן אנחנו צריכים ללמוד לנהל את הזמן בעצמנו לייצר סדר יום מועדף ומדויק לנו ואני מסייעת לאנשים להתאים בין הרצונות, החלומות, השאיפות התעסוקתיות שלהם לבין היכולת הכלכלית הלכה למעשה.

עניין הכסף קשור ומחובר לחלומות שלנו אך יחד עם זאת עלינו ללמוד להסתכל למרחקים ולתכנן נכון את צעדינו כדי שיתאימו למציאות המשתנה.

בעבודה שלי  מול פורשים אני מסייעת לאנשים לבחון את הרצונות שלהם תוך הסתכלות על כל המכלול הכלכלי לאורך זמן. יש לקחת בחשבון שתוחלת החיים עולה ומבנה החברתי מצריך אותנו לדאוג לעצמנו לדיור מוגן או עזרה בבית בשלבים מסוים של החיים.

סיפורה של שלומית שחלמה בכספי הפנסיה לסייע לביתה לקנות דירה.

שלומית שם בדוי- עובדת בכירה בהייטק עם שכר גבוה ועם 40 שנות ותק תכננה בחלק מכספי הפנסיה לסייע לבת הצעירה שלה לרכוש דירה. "שני הבנים הגדולים שלי מסודרים כלכלית, והבת הצעירה שבחרה להיות מורה, לא הצליחה להתקדם כלכלית ולרכוש דירה משלה".

שלומית חשבה להעביר לבת הזקונים את כל הסכום ההוני שהצליחה לצבור ולהשאיר לעצמה את הקצבה. אולם כשראתה את הסכומים שהצליחה לצבור ואת הקצבה שתהייה אמורה לקבל- גילתה כי הסכום שנשאר, לא יאפשר לה לחיות באותה רמת חיים וברווחה שלה הורגלה. בחשיבה משותפת תוך בחינה של כל המכלול הבינה שלומית שהחלום שלה לראות את הבת והחתן בדירה משלהם יצטרך להתעכב וכי הסכום שרצתה או חשבה לתת יהיה רזה יותר מכפי שתכננה.

חשוב להתייעץ עם איש מקצוע, סוכן ביטוח מורשה או מתכנן פיננסי כדי לראות את כל התמונה ולתכנן נכון את הצעדים.

"אמא אחת יכולה לפרנס עשרה ילדים אולם עשרה ילדים לא יכולים לפרנס אמא אחד"

משפט שככל שאני גדלה אני מבינה אותו יותר ומאמינה שלא נכון לתת את כל מה שיש או את רב מה שיש ולהישאר חסרי כל גם אם ההנחה שילדנו לעולם לא יינטשו אותנו.

לעיתים אנו לא יודעים להעריך נכון את ההוצאות הצפויות. לדוג' גם אם הילדים עזבו את הבית ואנחנו רק זוג שיושב בסלו מדליק אור- הוצאות החשמל אינן פוחתות בהרבה. יש הנוטים לחשוב שאם יצאו לפנסיה וסיימו לשלם משכנתא אזי ההוצאות יהיו קטנות יותר. לא כך הדבר. בפנסיה יש יותר הוצאות מכפי שאתם יכולים להעריך. זמן וכסף הם משאבים שעליכם ללמוד לנהל אותם נכון. בהצלחה ולרשותכם בכל עת.